• Poznajemy zakątki Podkarpacia.

          • Uczniowie naszej szkoły z klas IV-V wybrali się odwiedzić zabytki naszego województwa. Pierwszym punktem naszej wędrówki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położona koło Trzcinicy. Nasi młodzi wędrowcy zwiedzali wspaniałą ekspozycję przedstawiającą historię wędrówek człowieka przez wieki na naszych terenach. Uczniowie oczami wyobraźni mogli przenieść się w czasy epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Następnie odwiedziliśmy sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Później przeszliśmy przez rekonstrukcje budowli domów mieszkalnych i murów obronnych  grodu. Zwiedzanie zakończyliśmy wyjściem na platformę widokową i projekcją filmu edukacyjnego. Pożegnaliśmy z żalem malownicze okolice skansenu i udaliśmy się w kierunku Pilzna. Tutaj zawitaliśmy do świata lalek - Muzeum lalek. Nasi turyści poprowadzeni przez panie przewodniczki poznali historię lalek , ich powstania ,strojów i pięknych fryzur. Uczniowie zwiedzali pokoje , w których znajdowały się postacie lalek pochodzących z różnych stron świata. Pracownie wytwarzają w głównej mierze lalki na potrzeby muzealne i edukacyjne. Na zakończenie zwiedzania uczniowie brali udział w warsztatach wykonując swoje własne laleczki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonald s w Dębicy. Wszyscy wrócili zadowoleni ,pełni wrażeń .Opiekę nad bezpieczeństwem uczniów sprawowały wychowawczynie Małgorzata Duszkiewicz i Maria Smykla.

            M.D.

          • W 10. rocznicę nadania szkole imienia i w 39. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, czyli obchody Święta Patrona Szkoły

          • Święto Patrona jest dla całej społeczności szkolnej doskonałą okazją przypomnienia wspaniałej osobowości człowieka, który w trudnych czasach pozostał wierny takim wartościom, jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. W dniu 19.10.2023 r. uroczystość rozpoczęła się Mszą św.  w  Kościele   p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Jaślanach, gdzie zgromadzili się: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, rodzice i zaproszeni goście, a także Poczty Sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy. Mszy świętej przewodniczył  ksiądz proboszcz - Stanisław Rząd, który w wygłoszonej homilii nawiązał do niezłomnej postawy księdza Jerzego i do czasów, w których mu przyszło żyć. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz do szkoły, gdzie po przybyciu zebrani na hali sportowej uczestnicy uroczystości zostali przywitani przez dyrektora szkoły – p. Zygmunta Krempę.W szacownym gronie znaleźli się: Wójt Gminy Tuszów Narodowy – p. Andrzej Głaz, ks. proboszcz Stanisław Rząd, Radny Gminy - Andrzej Rup, Gminny Komendant OSP – Marek Czerw, Przewodniczący Rady Rodziców – Michał Trela, dyrektorzy szkół, a także emerytowani nauczyciele, wśród których była wieloletnia pani dyrektor szkoły w Jaślanach – Maria Węgrzyn. Gospodarz placówki przypomniał historię wyboru patrona szkoły, podziękował władzom gminnym i mieszkańcom Jaślan za wielki trud, jaki podjęli wówczas w tym kierunku. Następnie głos zabrał p. A. Głaz, który zwrócił uwagę na wychowanie i tradycje rodzinne ks. Jerzego, a także na jego niezwykłą odwagę i determinację w podejmowaniu wszelkich działań w tych jakże trudnych czasach. Później nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów  szkoły podstawowej. Podniosły charakter akademii dostarczył wielu wrażeń, a przede wszystkim przybliżył zebranym sylwetkę  Patrona. Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny został nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Nad organizacją programu czuwała p. Małgorzata Duszkiewicz, zaś za oprawę muzyczną odpowiedzialna była p. Sylwia Kania, pełniąca również rolę dyrygentki chóru szkolnego, którego występ wzbudził aplauz publiczności. W dalszej części zostały ogłoszone wyniki kolejnej już  edycji konkursu wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Przedsięwzięcie to jest organizowane pod honorowym patronatem Wójta Gminy.Na zakończenie  dyrektor podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania uroczystości oraz gościom za udział i wspólne przeżywanie święta.

                                                                                                                                                                                                                                A. D.

          • „Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie edukacji ”

          • 12 października uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w interesującym przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, jakim jest edukacyjny projekt VR (wirtualnej rzeczywistości) „Innowacyjna Historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji”, przygotowany przez Fundację Arte et Marte.W tym celu młodzież udała się pod opieką dyrektora szkoły Zygmunta Krempy i p. Agaty Durdy do Zespołu Szkół w Maliniu. Pokaz składał się z projekcji dwóch filmów historycznych: „Wiktoria 1920” (wojna polsko - bolszewicka) oraz „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie). Interaktywne seanse przeniosły młodych widzów w sam środek Powstania Warszawskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej w technologii wirtualnej rzeczywistości. Projekcja została poprzedzona krótkim wstępem wprowadzającym młodzież w tematykę związaną z materiałem filmowym. Dzięki obrazom, wirtualnej przestrzeni historycznej, odpowiedniemu nagłośnieniu i obrotowym fotelom uczniowie mogli poczuć się uczestnikami prezentowanych wydarzeń i z empatią wejść w rolę polskiego żołnierza i powstańca.  Po pokazie był czas na krótką rozmowę, podzielenie się wrażeniami i opiniami na temat przeżytego doświadczenia, które dostarczyło wielu pozytywnych emocji. Była to kolejna niecodzienna lekcja historii w tym roku szkolnym.

            A.D

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. I choć te przez wielu z nas traktowane są jak członkowie rodziny, to wciąż nie brakuje porzucanych i bezdomnych psów i kotów, które latami czekają na nowych właścicieli w schroniskach. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na adopcję zwierząt. Przywiązane do drzewa, wyrzucone do śmieci, pozostawione na drodze, podrzucone przed bramę schroniska. Z takimi przypadkami codziennie mierzy się Pani Ewa Łączak wolontariuszka współpracująca ze schroniskiem w Wadowicach ,,Czekadełko” oraz m.in. ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Tarnobrzegu.  Pani Ewa Łączak odwiedziła dziś naszą szkołę ze swoim podopiecznym pieskiem o wdzięcznym imieniu Bidon, aby uwrażliwić całą społeczność szkolną na potrzeby bezdomnych zwierząt. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV – VIII (I grupa) oraz uczniowie klas I – III wraz z przedszkolakami (II grupa), którzy powitali Panią i ,,Bidona” piosenką ,,Idzie kot”. Pani  wolontariuszka mówiła, że wszystkie zwierzęta trafiły do schroniska z jakiegoś tragicznego dla nich powodu, bo sposobów na porzucenie może być wiele, ale za każdym razem kończy się to wielką traumą zwierząt, które tęsknią i często latami czekają na powrót swojego ukochanego właściciela. Pani Ewa Łączak opowiadała także o szukaniu domów dla podopiecznych ze schronisk, o tym, że można je wyprowadzać na spacery. Dziękowała za zebraną w ubiegłym roku karmę dla kotów, psów i inne dary, tj. koce, kołdry, miski, smycze, żwirki itp., które trafiły do schronisk.  Prosiła również, aby i w tym roku wesprzeć podobnymi darami. Słowa pani wolontariuszki poruszyły dziecięce i uczniowskie serca, co obfitowało wieloma pytaniami.
            Na szczęście są też dobre przykłady, które pokazują, że ludzi, którzy chcą ofiarować serce czworonożnym przyjaciołom nie brakuje i w związku z tym w  naszej szkole zgodnie już z tradycją od 1X – 30X została ogłoszona zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt pod hasłem ,,Paka dla zwierzaka”. Zbieramy karmę dla psów i kotów oraz inne potrzebne rzeczy, tj. stare koce, ręczniki i prześcieradła, smakołyki, gryzaki, zabawki gumowe, smycze, obroże, miski, legowiska. Spotkanie z panią wolontariuszką Ewą Łączak oraz akcja  zbiórki darów dla zwierząt zorganizowały panie Maria Smykla i Jadwiga Kopacz.

             

                                                                                                                                                      J.K.

          • Uczniowie VII i VIII klasy uczestnikami Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej w Jasionce

          • 5 października 2023 r.  siódmo- i ósmoklasiści pod opieką p. Agaty Durdy i p. Renaty Madery wyruszyli do Areny Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce, aby przeżyć edukacyjną podróż historyczną  i aktywnie uczestniczyć w wielkim wydarzeniu organizowanym przez IPN Rzeszów – w Podkarpackim  Kongresie  Pamięci Narodowej.  Ta młodzieżowa grupa wzięła udział w debacie panelowej „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach”, której tematem była pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej, na przykładzie m.in. rodziny Ulmów. Ponadto uczniowie uczestniczyli w różnych warsztatach i zajęciach w strefie edukacyjnej, dedykowanej właśnie młodzieży. Każdy miał możliwość aktywnego poznawania historii Polski XX w. poprzez filmy edukacyjne, wystawy, gry, quizy, układanie puzzli, krzyżówki i rebusy. Niektórzy angażowali się w strefie komiksów, oczywiście z barwną historią Polski w tle. Chętni uczniowie obejrzeli Teatrzyk Misia Wojtka i wysłuchali niesamowitej opowieści o żołnierzu armii gen. Władysława Andersa. Można było otrzymać pamiątkowe magnesy, przypinki czy broszurki o tematyce patriotycznej. Wycieczka okazała się interesującą i niecodzienną lekcją, która w nowoczesny sposób prezentuje wydarzenia historyczne. Okazuje się, że ważnym aspektem wychowawczym tego wyjazdu była również szeroko pojęta integracja, bowiem nasi uczniowie nawiązali kontakty z młodzieżą z innych szkół naszego województwa. Jaślańska szkoła przywiązuje wielką wagę do wychowania w duchu patriotycznym i dba o to, by historia przodków została w pamięci młodego pokolenia, dlatego chętnie skorzystała z możliwości udziału w tym wydarzeniu.

            A.D.

          • Spotkanie z MUZĄ TEATRU i mistrzowskim utworem Aleksandra Fredry

          • 28  września grupa 38 uczniów z klas 6 – 8 wraz z opiekunami: Agatą Durdą i Renatą Maderą pojechała do Domu Kultury w Mielcu na spektakl najbardziej znanej sztuki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Było to przedstawienie przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Sztukę wyreżyserował Michał Hachlowski, obsadę aktorską stanowili: Aleksandra Zegar,  Sylwia Pasiecznik,  Karol Basiak, Wojciech Kowalski, Szymon Wiraszka. Widowisko oglądało się z dużym zainteresowaniem, a to zasługa nie tylko dobrej gry aktorów, ale mistrzowskiej komedii bawiącej kolejne pokolenia galerią barwnych postaci. Aktorzy niewątpliwie zasłużyli na  brawa, bowiem mistrzowsko zaprezentowali komizm języka, postaci i sytuacji. W sztukę wplecione zostały piosenki, które w przewrotny sposób komentowały fredrowską fabułę. Nowa adaptacja Narodowego Teatru Edukacji, w klasycznym wydaniu, odświeża aktualność tekstu i pozwala odkryć jego rubaszny wydźwięk, co - mamy nadzieję - zostało zauważone przez uczniów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        A. D.

          • Akcja Sprzątanie świata – Polska 2023

          •  

             „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, w której uczestniczyli uczniowie klas I- III pod opieką swoich wychowawczyń Ewy Indyk, Marii Dedo, Justyny Obary i Jadwigi Kopacz. Została ona przeprowadzona 25 września 2023 roku. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Dzięki zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

                                                                                                                                                                                                             J.K.

             

          • W centrum wikliniarstwa

          • Nasi uczniowie poznawali pracę wikliniarza w Rudniku nad Sanem 18 września 2023 r. Wyjazd zorganizowany w ramach lekcji plastyki. W wycieczce brali udział uczniowie z klas IV-VII razem z wychowawcami. Producenci z Rudnika wytwarzają najwięcej wyrobów wiklinowych w całej Europie. Nasi podopieczni brali udział w warsztatach oraz zwiedzali wspaniałą wystawę wyrobów z wikliny w Centrum Wikliniarstwa .Jest to obecnie najnowocześniejsza placówka w Polsce. Prawie 150-letnia tradycja sprawiła ,że rzemieślnicy w swym kunszcie nie mają sobie równych. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu była Małgorzata Duszkiewicz.

          • Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

          • Dnia 19.09 uczniowie klas I-III odbyli warsztaty ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do przyjazdu lekarza. Szkolenie obejmowało poznanie procedur zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwację czynności ratowniczych w czasie zasłabnięć, złamań, zranień, zakrztuszeń. Wychowankowie uczyli się prawidłowego reagowania w obliczu wypadku, skutecznego wzywania pomocy przez telefon  oraz procedur postępowania przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa). Utrwalono także poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Mali ratownicy dowiedzieli się także, co powinno znaleźć się w apteczce. Pod koniec warsztatów dzieci pod nadzorem przeszkolonych już starszych kolegów i koleżanek ze szkoły oraz pana Marka Czerwia mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.

            Uczniowie klas I-III bardzo starannie przygotowali się do tego szkolenia. Dzieci z klasy I wraz z wychowawczynią, p. Ewą Indyk przygotowały dwa plakaty. Jeden przedstawiający telefon z numerem alarmowym 112 oraz drugi w kształcie serca z przebiegającą linią życia. Dodatkowo na zajęciach technicznych wykonały papierowe apteczki pierwszej pomocy, które zostały odpowiednio doposażone. Uczniowie klasy II zaś pod czujnym okiem pań: Marii Dedo i Justyny Obary wykonały prace plastyczne tematycznie związane z ratownictwem medycznym. Wychowankowie p. Jadwigi Kopacz także wykazali się sporą pomysłowością i kreatywnością, przedstawiając w formie prac plastycznych, jak trudnym i odpowiedzialnym jest zawód ratownika medycznego.

            Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wszędzie i mogą dotyczyć również naszych bliskich. Ceniąc życie i zdrowie każdego człowieka, warto odświeżyć swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Składamy serdeczne podziękowania panu Markowi Czerwiowi za ciekawe przekazanie wiedzy dotyczącej pracy ratownika medycznego, a także za przeprowadzenia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. DZIĘKUJEMY!!!

                                                                                                                                                                               E.I.

             

          • Pamiętamy! 13 września 1939 r.

          • Ta jaślańska ziemia ileż wycierpiała!
            Na jaślańskiej ziemi krew się rozlewała.
            Minęło lat wiele, gdy wojna ta była.
            Ileż nasza wioska swych ludzi straciła.

            13 września, w 84 rocznicę bitwy jaślańskiej uczniowie naszej szkoły, wierni lokalnej tradycji patriotycznej, uczcili pamięć o poległych w czasie II wojny światowej na terenie Jaślan. Społeczność szkolna zna relacje z pamiętnych wydarzeń sporządzone przez Jana Hilla – pełniącego od 1925 r. obowiązki kierownika szkoły w Jaślanach i prowadzącego zapiski w kronice, a także przez Kazimierza Mrozika, wówczas 9- letniego naocznego świadka, który wiele widział i zapamiętał. Tegoroczne obchody pamiętnej rocznicy miały bardziej uroczysty charakter, ponieważ przybyli na nie, oprócz władz gminnych, szczególni goście, a wśród nich był Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego dziadek - por Ryszard Kornicki walczył w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich na terenie naszej miejscowości – o czym niedawno się dowiedzieliśmy. W intencji poległych i walczących w obronie Jaślan i naszej Ojczyzny odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Rząd. Następnie delegacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem placówki – p. Zygmuntem Krempą udała się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie żołnierskim złożono kwiaty, by w ten sposób uczcić pamięć tam pochowanych i złożyć hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Pamiętamy zawsze o tej rocznicy, bowiem ważna jest wdzięczna pamięć o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę, niech ich bohaterska postawa będzie dla nas ważnym życiowym drogowskazem.

                                                                                   Chwała bohaterom!

            A.D.

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          •                                                                                 Był taki wrzesień…

            4 września rozpoczęto rok szkolny tradycyjnie już od  uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym, którą poprowadził ksiądz proboszcz Stanisław Rząd.
                        Następnie wszyscy udali się do szkoły, by wziąć udział w uroczystości inauguracyjnej. Na początku pan dyrektor Zygmunt Krempa przekazał najważniejsze informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego, nawiązał do wydarzeń II wojny światowej i działań kampanii wrześniowej prowadzonych na terenie Jaślan. W obecności pocztu sztandarowego został odśpiewany hymn szkoły. W zakończeniu swojego  wystąpienia p. dyrektor życzył społeczności szkolnej owocnej pracy, determinacji w zdobywaniu wiedzy oraz nauki w atmosferze wzajemnego szacunku.         
                        W dalszej części został zaprezentowany program słowno – muzyczny, jako wyraz pamięci i wdzięczności dla tych, których śmierć, przelana krew i poniesione trudy w czasie II wojny światowej spowodowały, że dziś możemy bez lęku przystąpić do uczniowskich zadań w nowym roku szkolnym. Zaangażowani w akademię uczniowie przybliżyli okrucieństwo wojennej rzeczywistości. W programie artystycznym wykorzystano następujące piosenki:
            - „Lato pachnące miętą” (Alicja Klich i Izabela Streb, akompaniament - Mateusz Kaliński);

            - „Aby ktoś mógł żyć” (Milena Marek);            
            - „Deszcz jesienny deszcz” (Zuzanna Łącz);                    
            - „Dziś idę walczyć…”  (Tomasz Kardyś);           
            - „Już nie wróci twój chłopiec, dziewczyno” – Julia Krakowska;   
            - „Deszcze niespokojne” (Tomasz Kardyś);        
            - „Śpiewka”  (Gabriela Barszcz);      
            - „Biały krzyż” (Izabela Streb).        
            Recytatorami byli: Martyna Wąż, Zuzanna Gaj, Bartosz Streb, Michał Kusek, Milena Marek, Julia Krakowska, Alicja Klich. Rola prowadzących należała
            do Julii Krakowskiej i Gabrieli Barszcz. Słowami utworów lirycznych i piosenek oraz partii narracyjnych młodzi artyści wyrazili przeżycia i doznania całego wojennego pokolenia.
            Uczniowie, wierni lokalnej tradycji patriotycznej, uczcili pamięć szczególnie tych, którzy walczyli w obronie Jaślan z niemieckim agresorem. Bitwa
            na terenie naszej miejscowości miała miejsce 13 września 1939 r. i o tej dacie cała społeczność szkolna stara się zawsze pamiętać. Nad przygotowaniem akademii czuwała Agata Durda i Sylwia Kania.
                        Po części oficjalnej uczniowie spotkali się w wyznaczonych salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami.

            Cieszymy się wrześniem 2023 r. w wolnej i pięknej Polsce, w polskiej szkole!

                                                                                                                                     

            A.D.

          • Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 w Samorządowym Przedszkolu w Jaślanach

          • 27 czerwca 2023 r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego i pożegnanie 6-latków, które po wakacjach rozpoczną naukę w klasie I. Część oficjalną rozpoczął  dyrektor Zygmunt Krempa, który powitał zebranych gości. Następnie na scenie zaprezentowali się w rytmie poloneza sześciolatkowie, którzy w tym roku kończą edukację przedszkolną. Poprzez piosenki, tańce i słowa podziękowania najstarsi przedszkolacy wyrazili swoją wdzięczność za czas i trud poświęcony w ich wychowanie i naukę. Młodsi koledzy i koleżanki recytacją i śpiewem również życzyli im udanych wakacji, a także odpoczynku przed rozpoczynającą się od 1 września nauką. Po części artystycznej, przygotowanej pod czujnym okiem pań wychowawczyń, pan dyrektor złożył podziękowania rodzicom za całoroczną pomoc oraz współpracę, wręczając im pamiątkowe podziękowania. Po tak wzruszających chwilach przyszedł czas na wręczenie wszystkim przedszkolakom dyplomów oraz skromnychupominków.

            Wszystkim przedszkolakom życzymy wiele radości i uśmiechu podczas tegorocznych wakacji, a starszakom w klasie I samych sukcesów!

            M.W.

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnanie absolwentów szkoły podstawowej.

          • Nadszedł długo wyczekiwany czas radości i zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach pracy – WAKACJE!

            23 czerwca 2023 r. o godzinie 8.30 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego tradycyjnie Mszą Św. odprawioną przez ks. proboszcza Stanisława Rząd.Ceremonię szkolną rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkoły, po czym dyrektor szkoły - Zygmunt Krempa powitał Wójta Gminy – p. Andrzeja Głaza, księdza proboszcza, zebranych uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W swoim wystąpieniu gospodarz placówki podsumował działalność szkoły w mijającym roku, a gratulując uczniom uzyskanych wyników, życzył następnych znaczących osiągnięć i równie owocnej pracy uczniowskiej w kolejnym roku szkolnym. P. Z. Krempa szczególnie zwrócił uwagę na zaangażowanie rodziców w życie i rozwój placówki. Szczególne słowa podziękowania złożył Radzie Rodziców z jej przewodniczącym p. Michałem Trelą. Jak na galę zakończenia roku szkolnego przystało, nie zabrakło nagród, wyróżnień, gratulacji dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, a ich godne zachowanie, starania i praca mogły być przykładem dla rówieśników. Dyrektor szkoły razem z wójtem gminy wręczyli dyplomy i nagrody książkowe 22 uczniom, oraz 3 absolwentom którzy odpowiednio: otrzymali promocję i ukończyli szkołę z wyróżnieniem ( świadectwo z biało-czerwonym paskiem), otrzymując średnią ocen na świadectwie co najmniej 4,75 oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie. W dalszej części głos zabrał p. A. Głaz, który pogratulował nagrodzonym i życzył udanych wakacji.Oczywiście bohaterami uroczystości byli tegoroczni absolwenci – wychowankowie p. Marii Smykli, którzy żegnali się z naszą szkołą. Jak obyczaj szkolny nakazuje, zostali oni pożegnani przez uczniów klasy VII krótkim programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni – p. Agaty Durdy. Siódmoklasiści podarowali odchodzącym koleżankom i kolegom symboliczne upominki i dyplomy. Następnie został zaprezentowany pożegnalny program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII pod kierunkiem ich wychowawczyni, łączący elementy humoru z poważną, wzruszającą refleksją. Tegoroczni absolwenci niczym prawdziwi aktorzy komiczni pokazali sytuacje z różnych lekcji szkolnych i sylwetki niektórych nauczycieli z ich charakterystycznym zachowaniem w nieco karykaturalnej wersji. Cały popis aktorski został okraszony fragmentami znanych przebojów, których słowa dopasowano do poszczególnych scenek. Na koniec dziewczęta z klasy VIII zaśpiewały piękną pożegnalną piosenkę, a jej tłem była prezentacja multimedialna przygotowana przez wychowawczynię żegnającą swoich podopiecznych.

            „Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze, które z upływem lat staje się piękniejsze. I najcudowniejszą mają ją w pamięci nie ci, co tu teraz chodzą – ale absolwenci” – recytował jeden z uczniów kl. VII.

            Po części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się do swoich klas, by odebrać od wychowawcy świadectwo i pożegnać się ze swoją klasową, szkolną rodziną.

            Życzymy wszystkim uczniom, zarówno tym, którzy nadal pozostają w naszej szkole, jak również absolwentom wspaniałych, bezpiecznych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń, uśmiechu i radości, a jednocześnie zachowajmy kończący się rok szkolny we wdzięcznej pamięci.

            A.D.

          • Festyn Rodzinny Dzień Dziecka, Mamy i Taty

          • W dniu 21 czerwca 2023 r. odbył się w Zespole Szkół w Jaślanach Festyn Rodzinny czyli wspólne święto Dziecka, Mamy i Taty. Imprezę otworzył dyrektor szkoły Zygmunt Krempa, który powitał licznie zebraną społeczność szkolną: rodziców , uczniów , wychowanków oraz zaproszonych gości . Gościem honorowym był Wójt Gminy Pan Andrzej Głaz. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji programów artystycznych uczniów i wychowanków Zespołu Szkół w Jaślanach. Jako pierwsi z artystycznymi życzeniami dla swoich rodziców wystąpili uczniowie klas I-III a zaraz po tym wychowankowie wszystkich oddziałów przedszkolnych. Zmieniające się układy ruchowe, zabawne minki i gesty dzieciaków, kolorowe stroje, nastrojowa muzyka, przebojowe piosenki – to elementy gwarantujące powodzenie przedstawienia. Oczywiście nad wszystkim czuwały panie nauczycielki, które wcześniej dokonały wyboru repertuaru, rozdania ról, a następnie podczas licznych prób przygotowały swoich podopiecznych do tych jakże efektownych pokazów. Aplauz publiczności otrzymała grupa taneczna naszych uczniów, wykonując dwa tańce: polkę oraz taniec „Wednesday”, animowane przez instruktorkę tańca panią Izabelę Łukaszek. Druga – plenerowa - część imprezy to pokaz strażaków OSP w Jaślanach, którzy oprócz pokazu swoich umiejętności i sprzętu, jak to zwykle bywa – urządzili „orzeźwiający prysznic strażacki” wszystkim chętnym, a pogoda temu sprzyjała. Były zabawy z animatorem, gry grupowe, przejażdżka kucykiem, kiełbaski z grilla, pogawędki rodzinne i szkolne, więc humory uczestniczącym w pikniku dopisywały.

            Wszystkim osobom, zaangażowanym w organizację tego – szkolnego i rodzinnego przedsięwzięcia: uczniom, rodzicom, przyjaciołom szkoły, nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki bardzo serdecznie dziękujemy. Słowa szczególnej wdzięczności należą się Radzie Rodziców z jej przewodniczącym panem Michałem Trelą oraz Pani Sylwii Trela za inspirację i logistyczne przygotowanie imprezy. To szkolne, a zarazem środowiskowe święto sprawiło, że w zabieganym życiu zatrzymaliśmy się na chwilę, ze świadomością jak wiele zawdzięczamy swoim najbliższym.

            Rada Rodziców wraz dyrektorem szkoły, składają serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom ,bez których to barwne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe:

            Naszą imprezę sponsorowali:

             PKS Tarnobrzeg Sp. z o.o.- Pan Dominik Rzeźnik,

             Firma „TRELFORM”- Pan Michał Trela,

             Bank Spółdzielczy w Mielcu O. Tuszów Narodowy,

             Firma „TRT –PLASTIK” – Pan Marek Trela ,

             Firma „STALOMANIA”- Pan Krzysztof Kapel,

             Firma „SOLAR HOUSE” – Pan Marcin Piechota ,

             Firma „IMPRA Mielec”- Państwo Agnieszka i Dominik Marek,

             Firma „MEBLEX Plus”- Pan Krzysztof Sołdyga,

             Firma „DOBRY STOLARZ”- Pan Gąska SP.J.,

             Firma „EKOLINIA”- Pan Mariusz Mieszkowicz,

             Firma „XERIMA”- Pani Jolanta Szwakop,

             „STAJNIA JAŚLANY”- Pani Gabriela Duszkiewicz,

             Firma FRONERI Polska Sp .z o.o.,

             OSP KSRG Jaślany - Pan Marek Czerw,

             Sklep Spożywczo – Przemysłowy - Pan Andrzej Kędzior,

             Koło Gospodyń Wiejskich w Jaślanach - Pani Małgorzata Kapel.

            Dziękujemy !!!

          • Zmarła Ś.P. Helena Pszeniczna , emerytowana nauczycielka fizyki i chemii w Szkole Podstawowej w Jaślanach w latach 1976 – 1997.

          • Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość ,że w dniu 13 czerwca 2023 r. zmarła Ś.P. Helena Pszeniczna (z d. Maksoń), emerytowana nauczycielka fizyki i chemii w Szkole Podstawowej w Jaślanach w latach 1976 – 1997. Pracę pedagogiczną na stanowisku nauczyciela rozpoczęła w dniu 1 września 1966 r. w Szkole Podstawowej w Zarówniu, w latach 1968 - 1976 , pracowała na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej w Grochowem. W pamięci zapisała się jako profesjonalny pedagog i wychowawca oraz przyjaciel dzieci i młodzieży. Wyrazy żalu i współczucia rodzinie i bliskim składają, dyrektor oraz cała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Jaślanach.

          • Znowu wygraliśmy " Biegi Sikorskiego"

          • W dniu 13 czerwca 2023 r. odbyły się tradycyjne biegi uliczne upamiętniające 142. rocznicę urodzin  Generała Władysława Sikorskiego.W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Jaślanach, druga Szkoła Podstawowa w Tuszowie Narodowym, trzecia Szkoła Podstawowa w Maliniu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

          • Wycieczka klas I-III . Żywa lekcja historii w ramach programu „Poznaj Polskę”.

          • Z wizytą w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie.

            Dnia 07.06 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami: p. Marią Dedo, p. Jadwigą Kopacz, p. Ewą Indyk i p. Justyną Obarą, korzystając ze środków pozyskanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę” udali się na wycieczkę do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie oraz Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie. Swoją przygodę zaczęliśmy od poznania historii i tradycji wypieku obwarzanka. Odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i poznaliśmy unikatowy proces jego produkcji. Po zakończeniu pokazu, każdy opuścił muzeum, trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka oraz dyplom Czeladnika Obwarzankowego. Następnie zawitaliśmy do Inwałdu, gdzie czekał na nas pan przewodnik, który oprowadzał nas po Parku Miniatur, mieszczącym 65 modeli  najsławniejszych zabytków architektury wykonanych w skali 1:25 (większość miniatur). Podziwialiśmy takie perełki architektury jak: Koloseum, Wieża Eiffla, Plac św. Pawła, Brama Brandenburska, Krzywa Wieża, Statua Wolności, czy też Mur Chiński. Była to fascynująca podróż dookoła świata w ciągu zaledwie jednego dnia. W końcu kamienistą drogą dotarliśmy do osady średniowiecznej, oddającej klimat ówczesnych czasów. W jednej z drewnianych chat uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu garncarstwa, podczas których osoba prowadząca przybliżyła nam wiele interesujących zagadnień na temat produktów ceramicznych, technik obróbki czy wypalania naczyń w piecu. Po zakończeniu warsztatów, każde dziecko otrzymało przez siebie wykonaną i ozdobioną miseczkę z gliny. Czas spędzony na warsztatach z pewnością przybliżył nam trud tego średniowiecznego zawodu. Średniowieczna Warownia kryje wiele tajemnic, o czym przekonaliśmy się obserwując pracę kowala, tkacza. Stanęliśmy również oko w oko z wielkim smokiem, który wydawał smocze odgłosy, zionął ogniem i dymem. Po tym niesamowitym pokazie przyszedł czas na grę laserową w podziemiach Warowni. Mając na sobie specjalne kamizelki i trzymając laserowy pistolet dzieci zdobywały punkty, strzelając do rywali. A wszystko to w labiryncie udekorowanym barwnymi smokami i postaciami ze średniowiecza. Oczywiście korzystaliśmy także z atrakcji mieszczących się w dużym Lunaparku. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń ruszyliśmy w drogę powrotną. Bawiliśmy się znakomicie, o czym świadczą uchwycone w obiektywie chwile. Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć!                          

                                                                                                                                                                                  

          • Wycieczka do Oświęcimia i Regulic

          •                     6 czerwca 2023 r. uczniowie klas V - VIII naszej szkoły pod opieką wychowawców udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili największy cmentarz świata, zobaczyli miejsce przepełnione ludzką tragedią i barbarzyństwem. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wchodząc na jego teren, wszyscy dostrzegli słynny napis: „Arbeit macht frei”, czyli: „Praca czyni wolnym” – tekst umieszczony niegdyś przez Niemców. Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znaleźli. W refleksji i zadumie oglądali baraki, rampę, ubrania, cele, fotografie na ścianach, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Na kilku twarzach naszych podopiecznych pojawiły się łzy wzruszenia. Pani przewodnik pokazała zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe, opowiadając jego obozową historię. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, w którym znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie wszyscy  udali się pod ścianę straceń i blok 11, zwany blokiem śmierci.   
                        Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś wjeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a także ruiny komór gazowych z krematoriami.
                        Po zwiedzeniu obozu wycieczkowicze udali się do Regulic, malowniczej miejscowości, gdzie mogli się zrelaksować, jadąc drezynami, czując wiatr we włosach i podziwiając piękno małopolskiej przyrody. Przejazd ten dostarczył  wszystkim niezapomnianych emocji i zdecydowanie poprawił humory.

            Była to z pewnością niezapomniana wycieczka - w Oświęcimiu skłoniła do przemyśleń, uwrażliwiła uczniów  na los innych, natomiast w drezynowych Regulicach dostarczyła nieco adrenaliny i pozwoliła odetchnąć po poważnej tematyce obozowej z czasów II wojny światowej.

                                                                                                                                                                   A.D.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół w Jaślanach
      • 17 581 76 24
      • Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy NIP: 817-18-87-333 regon: 831226070 PKD 85.60.Z ------------------------------------------------ Poland
      • godziny pracy sekretariatu od 7:30 do 13:30 , od pon.- do piątku
      • Dane do wystawienia faktury: Nabywca: Gmina Tuszów Narodowy 39-332 Tuszów Narodowy 225 NIP 817-198-47-40 Odbiorca: Zespół Szkół w Jaślanach Jaślany 432 39-332 Tuszów Narodowy
      • RSPO: 20127 - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JAŚLANACH, regon: 831226070 --- RSPO: 22964 - SZKOŁA PODSTAWOWA W JAŚLANACH regon: 001139792 RSPO: 31056- SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE W JAŚLANACH regon: 690007074 ---
      • intendent: zsj.intendent@interia.pl
      • Nr rachunku bankowego Rady Rodziców: Bank Spółdzielczy w Mielcu Oddział w Tuszowie Narodowym 28 9183 1031 2003 3000 7663 0001